Jak działa pompa ciepła?

Nowoczesne urządzenia grzewcze w przystępny sposób zapewniają odpowiednią temperaturę powietrza i wody w domu. Coraz więcej osób decyduje się na ich montaż, dlatego warto bliżej przyjrzeć się kwestii tego, jak działa pompa ciepła. Jakie są jej optymalne ustawienia? Czy może też obniżać temperaturę? Czym jest współczynnik COP i jak go wyliczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w artykule.

 

Zasada działania

Wewnątrz systemu znajduje się ciecz zazwyczaj w postaci roztworu glikolu, która odpowiada za pobieranie dodatniej temperatury z otoczenia i przekazuje ją do urządzenia. W obiegu zachodzą wówczas procesy z wykorzystaniem parownika, których efektem jest odparowanie czynnika chłodniczego.

Powstałą parę pobiera sprężarka, która ogrzewa czynnik chłodniczy. Ulega on skraplaniu i jest przemieszczany do zaworu rozprężnego, gdzie staje się cieczą. Krążąca wewnątrz pompy woda przyjmuje dodatnią temperaturę od czynnika chłodniczego i przekazuje ją dalej, co działa na ogrzanie budynku lub wody użytkowej.

 

Optymalne ustawienia pompy ciepła i współczynnik COP

Zaleca się, aby temperatura ustawiona na urządzeniu znajdowała się między 40 a 50 stopni Celsjusza. Uważa się, że jest to optymalny przedział dla budynków mieszkalnych. Ustawienie go umożliwi zapewnienie komfortowych warunków.

Wartą uwzględnienia kwestią jest współczynnik COP, czyli wydajności cieplnej. Jest to stosunek pomiędzy mocą grzewczą, a elektryczną, która jest niezbędna do zasilania sprężarki. Optymalny współczynnik COP powinien znajdować się między 2,99 a 4,20. Jego wyliczenie może określić koszty eksploatacji pompy.

Współczynnik można wyliczyć z użyciem wzoru COP = QHP (ciepło oddane) / EEL (pobrana energia).

 

Chłodzenie pompą ciepła

Zasada działania i ustawienia tego typu urządzeń umożliwiają też obniżanie temperatury. Zachodzi wówczas odwrócenie procesu poprzez wykorzystanie niskich temperatur z gruntu lub wody gruntowej. Efektem działania jest ogrzanie przestrzeni zewnętrznej i optymalne ochłodzenie wnętrza budynku.

0
Feed

Zostaw komentarz